Group A, Group Stage
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Corvinul Hunedoara
|
9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 0 | 9 |
W
W
W
|
2 |
Hermannstadt
|
7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 1 | 7 |
W
W
D
|
3 |
Petrolul 52
|
7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | 3 |
D
W
W
|
4 |
Sepsi
|
2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 |
D
L
D
|
5 |
Chindia Târgovişte
|
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | -5 |
L
L
L
|
6 |
Progresul Pecica
|
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 14 | -13 |
L
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Quarter-finals
Group B, Group Stage
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Universitatea Cluj
|
7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | 6 |
W
D
W
|
2 |
CFR Cluj
|
5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | 2 |
D
D
W
|
3 |
Rapid Bucuresti
|
5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 |
D
D
W
|
4 |
CSA Steaua Bucureşti
|
4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 |
W
D
L
|
5 |
Alexandria
|
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 |
L
W
L
|
6 |
Botoşani
|
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 9 | -7 |
L
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Quarter-finals
Group C, Group Stage
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
U Craiova 1948
|
7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | 3 |
W
W
D
|
2 |
Otelul
|
5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 8 | 5 | 3 |
D
D
W
|
3 |
FCSB
|
4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 |
L
D
W
|
4 |
Dinamo Bucureşti
|
3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 5 | 5 | 0 |
D
D
D
|
5 |
SCM Zalău
|
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 |
W
L
L
|
6 |
Bihor Oradea
|
1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 |
L
D
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Quarter-finals
Group D, Group Stage
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Universitatea Craiova
|
7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | 5 |
W
W
D
|
2 |
Voluntari
|
5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 |
D
D
W
|
3 |
SCM Gloria Buzau
|
4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 |
D
W
L
|
4 |
UTA Arad
|
4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 |
D
L
W
|
5 |
Tunari
|
3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 |
D
D
D
|
6 |
SSC Farul
|
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | -7 |
L
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Quarter-finals
Group 1, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
USV Iaşi
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 0 | 9 |
W
W
|
2 |
Unirea Curteşti
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 |
L
W
|
3 |
Victoria Horia
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 | -7 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 10, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Avântul Pieleşti
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 3 | 4 |
W
W
|
2 |
Roberto Ziduri
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 |
L
W
|
3 |
Iris Titulescu
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 8 | -4 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 11, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
CSM Fetești
|
4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 |
W
D
|
2 |
CSO Boldeşti-Scăeni
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 |
L
W
|
3 |
Ştefăneşti
|
1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 |
L
D
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 12, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Viitorul Ileana
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | 5 |
W
W
|
2 |
CS Dinamo București
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 |
L
W
|
3 |
Luceafărul Trestieni
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 8 | -5 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 13, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Axiopolis
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 4 | 6 |
W
W
|
2 |
Victoria Traian
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 10 | 7 | 3 |
W
L
|
3 |
Team Săgeata
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 12 | -9 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 14, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Hamangia Baia
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 |
W
L
|
2 |
CSM Adjud
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 |
L
W
|
3 |
Voinţa Cudalbi
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 |
L
W
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 2, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
CSM FC Vaslui
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 17 | 1 | 16 |
W
W
|
2 |
Viitorul Liteni
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 11 | -7 |
L
W
|
3 |
Gauss Bacău
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 11 | -9 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 3, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Diosig-Bihardiószeg
|
4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 8 | 1 | 7 |
W
D
|
2 |
Vulturul Mintiu Gherlii
|
4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 2 | 3 |
D
W
|
3 |
Ardealul Crişeni
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 11 | -10 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 4, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Ştiinţa Beltiug
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 2 | 8 |
W
W
|
2 |
Minerul Rodna
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 17 | 4 | 13 |
L
W
|
3 |
Academica Recea
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 24 | -21 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 5, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
ASA Târgu Mureş
|
4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 8 | 5 | 3 |
D
W
|
2 |
Inter Cristian
|
4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 5 | 1 |
D
W
|
3 |
Golimpiakosz Odorheiu
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 6, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Avrig
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | 3 |
W
W
|
2 |
Industria Galda de Jos
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | 2 |
L
W
|
3 |
Stăruința Zagon
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 7, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Gloria al Oraşului Geoag
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 |
W
W
|
2 |
Vulturii Fărcăşeşti
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 |
L
W
|
3 |
Voinţa Maşloc
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 8, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Viitorul Arad
|
6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 1 | 7 |
W
W
|
2 |
Recolta Danceu
|
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 |
W
L
|
3 |
Magica Balta
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 10 | -6 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Group 9, Regional Phase
Overall
Home
Away
# | Team | Pts | P | W | D | L | GF | GA | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
CSM Râmnicu Vâlcea
|
4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | 3 |
W
D
|
2 |
Speed Academy
|
4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 |
D
W
|
3 |
Rapid Buzescu
|
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 |
L
L
|
W
Win
D
Draw
L
Loss
Qualification/Relegation
Next Round
Romania Cup Top Scorers 2023/2024
# | Player | Team | Goals | Penalties |
---|---|---|---|---|
1 |
Rodri Hernando
|
Viitorul Şelimbăr
|
3 | 0 |
2 |
Sergiu Pop
|
SCM Zalău
|
3 | 1 |
3 |
Patrick-Mihai Petre
|
Ceahlaul Piatra Neamt
|
3 | 0 |
4 |
Valentin Coșereanu
|
Mioveni
|
2 | 1 |
5 |
Rúben Fonseca
|
Hermannstadt
|
2 | 0 |
6 |
Ianis Stoica
|
Universitatea Cluj
|
2 | 0 |
7 |
Richárd Jelena
|
Csikszereda
|
2 | 0 |
8 |
Denis Golda
|
Unirea Dej
|
2 | 0 |
9 |
Alin Marius Boțogan
|
Chindia Târgovişte
|
2 | 0 |
10 |
Luca Bodri
|
Progresul Pecica
|
2 | 0 |
11 |
Andrei Blejdea
|
Chindia Târgovişte
|
2 | 0 |
12 |
Cosmin Bîrnoi
|
Unirea Slobozia
|
2 | 0 |
13 |
Ahmed Bani
|
Dinamo Bucureşti
|
2 | 0 |
14 |
Viktor Angelov
|
SCM Gloria Buzau
|
2 | 0 |
15 |
Antonio Manolache
|
Corvinul Hunedoara
|
1 | 1 |
Romania Cup tables, including overall, home, and away, top goal scorers, and assist leaders for the 2023/2024 season (Romania), updated each match day.